17 říjen
2020
KATEGORIE NOVINKY

Zamyšlení nad aktuální situací na hypotečním trhu.

Jan Sirový
Napsal JAN SIROVÝ
Oproti loňskému roku mohou lidé na splátkách úvěrů na bydlení ušetřit tisíce korun měsíčně. Nejméně do konce roku to tak zůstane. Je tedy výhodné si brát nyní hypotéku či refinancovat stávající hypoteční úvěr? ANO / NE

Správná odpověď na otázku vždy záleží na individuální situaci žadatele, ale zde je pár faktů:

Řešení hypotečního úvěru právě teď nahrává pokles úrokových sazeb, ty za poslední rok a půl klesly v průměru o jeden procentní bod. Pokud se bavíme o základních sazbách u 5-ti letého fixu, pak dokonce ještě více, v lednu 2019 byla nejnižší sazba 2,98%, dnes je to sazba 1,79% p.a.

Cena nemovitostí z našeho pohledu rozhodně nešla dolů, jak mnozí očekávali, ale spíše se výrazně zpomalil její růst. Novým nákupům určitě pomohlo zrušení daně z nabytí nemovitosti a vyšší objem hypoték byl také způsoben zvýšeným zájmem o rekreační domy a chaty.

Na přelomu března a dubna s příchodem koronavirové pandemie se zdálo, že hypotéky nebudou už tak dostupné jako v prvních měsících letošního roku, některé banky výrazně přitvrdily v podmínkách pro jejich získání i ve výběru klientů. Vybrané banky (např. Sberbank) dokonce zcela přerušily poskytování úvěrů a ani následné rozvolnění doporučení ČNB v podobě zrušení DTI a navýšení parametru DSTI nereflektovaly, některé banky dokonce tyto parametry ještě více přiškrtily.

V průběhu léta se ovšem přístup většiny bank začal pozvolna měnit a dostupnost hypoték se opět měnila ve prospěch jejich získání. Nárůst počtu nových hypoték podpořilo i postupné snižování úrokových sazeb, které se snížily hlavně vlivem „levných peněz“ pro banky, jejichž cena šla dolů v důsledku snižování úrokových sazeb ze strany ECB a ČNB. 

Výraznější pokles úrokových sazeb do konce roku již neočekáváme, neboť za prvé již není moc kam a za druhé a to hlavně, že většina bank je na maximech svých kapacit se zpracováváním úvěrů a nemají tudíž důvod sazby snižovat. Navíc listopad a prosinec bývají z hlediska objemu hypoték ty nejhojnější.

Ochotu bank půjčovat by mohl naopak negativně ovlivnit konec odkladů splátek, kterého využilo více než 100 000 lidí. Pardon jim skončí 31.října a teprve poté se ukáže v jak dobré kondici české domácnosti jsou. To by mohlo nastartovat růst sazeb na počátku roku. K tomu musíme určitě připočíst i to, že aktuální situace je pro banky dlouhodobě neúnosná a letos prodělaly spoustu peněz, jen namátkou např. z odkladů splátek klientů, z toho že museli platit nájmy za pobočky, které byly zavřené, platit zaměstnance na home office apod.

Odpověď na otázku, zda je tedy výhodné nyní řešit hypotéku, ať si každý zodpoví sám, ale z našeho pohledu rozhodně ano, pokud tomu dovoluje finanční situace klienta:

-       Výhodné a nízké úrokové sazby

-       Ochota bank zatím půjčovat peníze

-       Hrozba růstu sazeb počátkem roku

-       „stagnace“ cen nemovitostí

-       Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Pro konzultaci Vaší konkrétní situace si s námi neváhejte sjednat online či osobní schůzku na našem webu nebo si rovnou vše spočítejte v našem online kalkulátoru zde: https://amj.cz/nejvyhodnejsi-hypoteka-online

#AMJFinance #onlinehypoteka #nizkesazby #kdysivzithypoteku #postupujemesrozumemridimesesrdcem #ekonom41

Zdroj:  VEJVODOVÁ, Alžběta. Návrat levných hypoték. Ekonom. Praha: Economia, 2020, LXIV(41), 10-13. ISSN 1210-0714.

Hypoteční kalkulačka

VÝHODY
RÁDI VÁM POMŮŽEME S VYŘÍZENÍM HYPOTÉKY
Jan Škarban
Jan Škarban skarban@amj.cz 733 150 920
 • Jan Tiekala

 • Svatava Barančicová

  Dobrý den, velice Vám děkuji za hladké provedení všemi peripetiemi sjednávání hypotéky. Nakonec to bylo rychlejší a díky Vám snazší, než jsem si na začátku dovedla představit. Až na drobný renonc s Komerční pojišťovnou, který se rychle vysvětlil a napravil, jsem byla velice spokojena s příjemným, rychlým a obětavým jednáním AJM finance, jmenovitě pana J. Škarbana. Mohu jedině doporučit, kdyby si někdo sjednával hypotéku. PhDr. Svatava Barančicová (Translated by Google) Hello, thank you very much for the smooth implementation of all the vicissitudes of negotiating a mortgage. In the end, it was faster and, thanks to you, easier than I could have imagined at the beginning. Except for a small renunciation with Komerční pojišťovna, which was quickly explained and rectified, I was very satisfied with the pleasant, quick and self-sacrificing actions of AJM finance, namely Mr. J. Škarban. I can only recommend it if someone is negotiating a mortgage. PhDr. Svatava Barančicová

  Zobrazit více
 • Jakub M Eichler

 • Jakub Ďuriš

  Spolupráca s AMJ bola profesionálna. Uľahčili mi celý proces vybavovania hypotéky, v budúcnosti ich určite znova oslovím. Diky

 • Bohuslav Lichnovský

  Absolutně nemohu doporučit. Lákají na výrazně nižší sazby, než které dokáží nabídnout. Se zdůvodněním, že tyto sazby jsou pro klienty s příjmem v EUR, a ani se nezeptají, zda má osoba příjem v EUR (mám). Dále doporučují banky, které nemají nejnižší úroky na trhu, se zdůvodněním, že ty ostatní jsou nějak špatné a chtějí za vše poplatek. Ale že existuje něco jako porovnání RPSN, o tom asi neslyšeli... Asi aby si toto obhájili, neřeknou Vám jen nabídky, ale nutí Vás si s nimi zavolat, tlačí na puštění kamery atd. Velmi nepříjemná zkušenost a ztráta času. Najděte si raději refinancování sami za lepších podmínek. (Translated by Google) Absolutely cannot recommend. They attract significantly lower rates than they can offer. Reasoning that these rates are for clients with an income in EUR and they don't even ask if the person has an income in EUR (I do). They also recommend banks that do not have the lowest interest rates on the market, with the justification that the others are somehow bad and want a fee for everything. But that there is such a thing as an APR comparison, they probably haven't heard about it... Probably in order to defend this, they don't just tell you offers, but force you to call them, pressure you to start the camera, etc. Very unpleasant experience and a waste of time. Better find refinancing yourself under better conditions.

  Zobrazit více
 • Andrea Zábojníková

  Byla jsem spokojená s prací paní Krčmářové. (Translated by Google) I was satisfied with the work of Mrs. Krčmářová.

 • František Vodák

  Paní či slečna Andrea Suchomelová je naprostá profesionálka, lidské , ale fundované jednání. Doporučuji. (Translated by Google) Mrs. or Miss Andrea Suchomelová is a complete professional, humane, but well-founded. I recommend.

 • Kveta Peterkova

  Spokojenost, velmi vstřícný přístup a odborné poradenství na míru dle mých požadavků. (Translated by Google) Satisfaction, a very accommodating approach and expert advice tailored to my requirements.