24 červenec
2024
KATEGORIE NOVINKY

Tlak na podpis rezervační smlouvy neakceptujte

Marie Texlerová
Napsal MARIE TEXLEROVÁ
V naší praxi se setkáváme s mnoha situacemi, které jsou pro klienty nepříjemné a stresující. Jednou z nich je tlak na podpis rezervační smlouvy, který vyvíjí realitní kancelář. Chápeme, že nemovitostí je málo, ale to rozhodně není důvod spěchat a nechat si nadiktovat podmínky, které jsou nesplnitelné. Pokud si navíc sjednáváte hypotéku, nemáte jistotu, že vše klapne. A pak jsou ve hře vaše peníze.

Jako utržení ze řetězu – tak se někdy chovají realitní makléři. Ve vidině zisku a prodeje nemovitosti, často přistoupí na praktiky, které jsou – mírně řečeno – nezdvořilé. Aby potenciálního kupce za každou cenu ulovili, nutí ho k podpisu rezervační smlouvy co nejdříve. Jak argumentují? „Máme tu ještě x a y dalších zájemců.“

Je to pravda? Možná ano. Ale to není důvod, abyste se vy jako zájemci ocitli v nepříjemné situaci, nedejbože jako jejich rukojmí. Jak se to může stát?

„Máme tu ještě další zájemce, takže jestli nemovitost chcete, musíte si ji zarezervovat.“

Tak by se dalo ve stručnosti shrnout chování některých realitních kanceláří. V žádném případě nepíšu všech, protože stejně jako seriózní finanční poradci, existují i seriózní realitní kanceláře. Ale není výjimkou, že můžete narazit na člověka pohybujícího se na opačné straně spektra.

Prodávající chce přirozeně prodat co nejdříve a z jeho pohledu je jasné, že tlačí na rychlé podepsání rezervační smlouvy, aby měl co nejdříve své peníze na účtu. Prodávajícím nahrává i dnešní doba, kdy je obecně nedostatek nemovitostí, a proto má často prodávající na výběr hned z několika zájemců. Pod tlakem výše zmíněného se často kupující rozhodne vyjít vstříc a vše podepsat a zaplatit v termínech, které si prodávající stanovil.

To nemusí vadit, pokud máte vlastní peníze na celou kupní cenu. Pokud vás ale ještě před samotnou koupí čeká proces sjednání hypotéky, můžete se snadno dostat do maléru.

Rezervační smlouva

Je dokument, jímž si zájemce o koupi nemovitosti „zarezervuje“ nemovitost zpravidla pro to, aby ji mezi tím, než vyřídí potřebné náležitosti, nekoupil nikdo jiný. Stanovuje podmínky, za kterých se prodávající zaváže v budoucnu nemovitost prodat a kupující koupit. To je zpravidla podmíněno rezervačním poplatkem, který kupující při podpisu rezervační smlouvy uhradí.

A tady nastává háček. Rezervační poplatek bývá ve výši 3-5 % z ceny nemovitosti. V případě, že se nakonec stane, že z rezervační smlouvy sejde, můžete o své peníze přijít. Z takové nemovitosti za 4 miliony, nejen že nemáte nic, ale do vzduchu vyletí i vašich pracně naspořených 200 000 Kč.

Vlastní špatná zkušenost

Pro ilustraci si vypůjčím vlastní příběh s koupí bytu, který bohužel neměl šťastný konec. Argumentem realitní makléřky v tomto případě byl kromě velkého počtu zájemců také „vysoký stupeň těhotenství“ paní prodávající. Tvrdila mi, že je v sedmém měsíci a že do porodu chce mít prodej bytu vyřízený. Tím vysvětlila urychlený podpis RS.

V té době jsem bohužel s hypotékami a těmito praktikami neměla příliš zkušeností a hypotéku jsem si vyřizovala sama v bance. A protože jsem nechtěla dělat problémy, souhlasila jsem s podpisem rezervační smlouvy. Realitní makléřka mi soustavně telefonovala, zjišťovala stav schvalování hypotéky, ale co čert nechtěl – nevyšel nám odhad. V tu ránu se chopila příležitosti shánčlivá paní makléřka, řekla mi, že moje banka je k ničemu, ale že ona má čirou náhodou v záloze velmi šikovnou finanční poradkyni.

Ale ani její skvělá a šikovná poradkyně nedokázala zařídit vyšší odhad – jak jinak. Na to totiž ani finanční poradce ani banka zpravidla nemá vliv. Proto jsme se obrátili na přítelova tatínka, zdali by nám neposkytl svůj dům jako dozástavu. Jenže ouha – i na něm vázla zástava banky, takže nám zástava a vlastní zdroje stále nestačily. „Šikovná finanční poradkyně“ vytáhla poslední eso – blanko směnku. Měli jsme si za nekřesťanský peníz půjčit sedm set tisíc korun. To už na mě bylo opravdu moc. Odmítla jsem a z koupě sešlo. Co ale neudělala realitní makléřka? Pochopitelně nám rezervační zálohu nevrátila a my tak přišli o padesát tisíc korun.

A to jsem ještě nezmínila finální perličku a tou bylo, že celý proces trval přibližně pět měsíců, během nichž nám realitní makléřka stále tvrdila, že paní prodávající už bude brzy rodit, a že si musíme pospíšit. Když jsem to ale spočítala, vyšlo mi, že podle všeho musela být těhotná jedenáct měsíců. Takže paní realiťačka si vzala jako rukojmí nejen její těhotenství, ale i nás. A kdoví, jestli prodávající vůbec těhotná byla…To už se ale nedozvíme.

Nebuďte na to sami

Tento příklad ukazuje, že ani vaše nejlepší vůle někdy nestačí. Ale co dělat, když jste realitním trhem stejně nepolíbení, jako byla já tenkrát?

V článku Hypoteční e-Book: 5. Nenechte se tlačit prodávajícím už jsme pro vás toto téma zpracovali. První krok může být, že se s článkem seznámíte. Druhý krok je zvážit, zda se nechat zastupovat hypotečním specialistou. Věřím tomu, že kdybych tehdy řešila koupi s finančním poradcem, který se specializuje výlučně na hypotéky a zná veškerá úskalí a nuance, nakonec bychom byt získali a o peníze nepřišli.

Realitní makléř bude úplně jinak komunikovat s kupujícím, který je sám za sebe a jinak s profesionálním hypotékářem. Proto se u nás ve firmě soustředíme na to, aby každý z nás dělal jen jednu oblast finančního poradenství. Součástí naší služby je navíc i to, že si bereme kontakt přímo na realitního makléře a konverzace, které pro vás mohou být nepříjemné nebo nepochopitelné, jdou zcela mimo vás a nemusejí vás stresovat.

Kromě toho, že chceme, abyste pohodově bydleli, nám záleží i na tom, abyste zbytečně nepřišli o peníze. Tak na to nebuďte sami.

Napište nám

* Povinné položky.