2022
Situace na trzích a válka na Ukrajině
Každý válečný konflikt vyvolává mnoho otázek v našich myslích a některé se týkají i našich peněz. Jedna z nich zřejmě bude, “jak ochránit své úspory, abych o ně nepřišel”. Rozhodujeme-li se na základě strachu o peníze, mohou být naše rozhodnutí chybná. Je proto důležité zachovat chladnou hlavu.
Z dlouhodobého pohledu zůstaly trhy většinou přes četné válečné konflikty odolné. Podíváme-li se na 18 konfliktů od roku 1940, byl průměrný pokles cen akcií 5,4%. Podívejme se například na invazi USA do Panamy v roce 1989. Trhy reagovaly 1,9% poklesem, ale za 6 měsíců už byly 8% v plusu.
Přirozenou reakcí běžného investora je vystoupit z investic a přečkat vypjatou situaci v bezpečí v hotovosti. Důležité ale je si uvědomit, že trhy reagují na jakoukoliv situaci dopředu a velmi rychle. Rizika spojená s válečným konfliktem jsou tedy do cen akcií již započítána a prodávat nyní své akciové investice znamená prodávat se ztrátou.
I v případě, že by trhy dále klesaly, bude pro investora prakticky nemožné “trefit” správný okamžik, kdy akciové portfolio znovu nakoupit. Většina takových pokusů skončí tak, že investor nakupuje akcie dráž, než za kolik je prodal.
Warren Buffett jednou prohlásil, že akciový trh je navržen tak, aby přemisťoval peníze od aktivních k trpělivým. Pokud má klient dlouhodobý investiční horizont, je mnohem bezpečnější strategií „přestát“ případný propad, než se snažit poklesu vyhnout.
Doporučujeme zachovat chladnou hlavu a zaměřit se na Váš dlouhodobý finanční plán. Z našeho pohledu, vzhledem k silnému ekonomickému růstu a dobrým finančním ukazatelům firem, může být aktuální situace dobrou příležitostí přidat do Vašeho portfolia kvalitní investice za nižší ceny.