25 červen
2024
KATEGORIE NOVINKY

Poškozené auto na parkovišti? Lísteček za stěračem vás nezachrání

Marie Texlerová
Napsal MARIE TEXLEROVÁ
Určitě to znáte i vy; nový škrábanec na autě, zatímco stálo zaparkované ve veřejné garáži nebo parkovišti. Jak se v tu chvíli zachovat? Lísteček s telefonním číslem za stěračem nedoporučujeme.

Každý motorista se někdy může ocitnout v situaci, kdy najde na svém zaparkovaném autě nový škrábanec či promáčklinu. Stejně tak se může stát, že nešťastnou náhodou poškodí cizí vůz na parkovišti. V obou případech je důležité situaci správně řešit a vyvarovat se chyb, které mohou vést k vyšším pokutám či komplikacím při řešení škody.

Když jste bourali vy

Poškození cizího vozidla na parkovišti není nic neobvyklého. Pokud se vám to přihodí, nesnažte se situaci vyřešit pouze zanecháním lístečku s kontaktními údaji za stěračem. Podle zákona to totiž nestačí. Pokud majitel vozu není nikde poblíž a nechcete na něj čekat, měli byste správně zavolat policii. Policie situaci sepíše a kontaktuje majitele vozu. Škoda se následně zaplatí z vašeho povinného ručení, což vás ochrání před pokutami a nákladnou opravou cizího vozu.

V případě, že byste z místa odjeli bez ohlášení, hrozí vám pokuta až 5 000 Kč a sedm bodů za ujetí od autonehody. Stejným způsobem by mohlo být vyhodnoceno i pouhé zanechání kontaktu za stěračem.

Když někdo naboural vás

Ideální scénář je, když viník nehody sám zavolá policii nebo na vás počká. V takovém případě je důležité poničení nafotit a vyplnit formulář o dopravní nehodě. Na základě tohoto formuláře dojde k úhradě škody z povinného ručení viníka. Pokud škoda nepřesahuje 100 000 Kč nebo pokud nedošlo k žádnému zranění, policii volat nemusíte. Určitě však zavolejte, pokud se s viníkem nemůžete dohodnout nebo když jeden z vás nechce podepsat formulář o nehodě.

Horší situace nastává, když viník z místa nehody odjel. V tom případě je důležité kontaktovat policii, která si může vyžádat záznamy z okolních kamer. Možná budete mít štěstí a incident bude dobře zdokumentovaný. Můžete také využít sílu sociálních sítí a pokusit se najít svědky.

Ještě větší šanci na získání odškodného máte, pokud se nehoda stala na hlídaném parkovišti. Kontaktujte policii a také provozovatele parkoviště, který ručí za řadu škod způsobených na zaparkovaných vozidlech. Provozovateli musíte dát vědět do 15 dnů od incidentu a nejlépe písemně.

Pokud ani jedna z těchto možností nezafunguje, lze opravu škody pokrýt z havarijního pojištění. Nevýhodou je, že se zde často uplatňuje spoluúčast.

Jak se vyvarovat podobných situací

Maximální opatrnost je na místě, přesto se podobným situacím nelze zcela vyhnout. Své auto můžete lépe chránit pečlivým výběrem parkovacího místa. Riziko bývá nižší v odlehlejších částech parkoviště, kde nestojí tolik aut. Vyplatit se může i havarijní pojištění, které vám ušetří peníze především při větších škodách.

Když potřebujete poradit

Havarijní pojištění se často sjednává v balíčku s povinným ručením, ale lze jej uzavřít i samostatně. Naši specialisté vám poradí, jak optimálně své vozidlo pojistit. Výhodou mohou být i asistenční služby, které jsou určeny k pomoci při nehodě či poruše vozidla. Ukazuje se, že však pouze 40 % motoristů zná název a kontakt své asistenční služby. Při využití pomoci je důležité kontaktovat smluvní asistenční službu, která je definovaná ve smlouvě s pojišťovnou. Pojišťovny proplatí pouze skutečně poskytnuté služby v rámci sjednaného rozsahu.

 

Když dojde na nehodu

Správná dokumentace nehody je klíčová. Je důležité zajistit dostatek důkazních materiálů, jako jsou fotografie a svědectví, a řádně vyplnit formulář Záznam o dopravní nehodě. Podle průzkumu se většina motoristů při vyplňování tohoto formuláře dopouští chyb, například nečitelným písmem nebo neuvedením kontaktních údajů. A jak už je zřejmé i z našich hodnot, doporučujeme při jakékoliv nehodě jednat zodpovědně, a hlavně komunikovat s policií a pojišťovnou, aby bylo následné řešení co nejhladší a bez komplikací.

Napište nám

* Povinné položky.