04 březen
2024
KATEGORIE NOVINKY

Musím se stát kovbojem, abych získal americkou hypotéku?

Marie Texlerová
Napsal MARIE TEXLEROVÁ
Nebojte se, laso, boty s ostruhami ani stádo krav nepotřebujete. Povíme vám, co je americká hypotéka, k čemu se používá a kdy se vám vyplatí.

Americká hypotéka k nám, jak už název napovídá, přišla zpoza velké louže. V USA je známá jako home equity loan a ačkoli ji tady označujeme jako americkou, přece se ve spoustě parametrů liší. Pojďme si říct, jaká specifika a úskalí má její domestikovaná podoba u nás.

 

K čemu je americká hypotéka?

Jde o neúčelový hypoteční úvěr, který je zajištěný nemovitostí, ale na rozdíl od klasické hypotéky není jeho využití striktně vázáno na koupi, stavbu nebo rekonstrukci. To znamená, že peníze získané americkou hypotékou mohou být použity prakticky na cokoliv – od financování vzdělání, přes konsolidaci dluhů, až po investice do podnikání nebo osobní spotřebu.

Je tedy obdobou spotřebitelského úvěru, s nímž má společné rysy; bance žádným způsobem nedokládáte, na co peníze použijete. Liší se však v tom, že díky zástavě nemovitostí získáte o něco nižší úrokovou sazbu než u klasického spotřebitelského úvěru.

Zajímavou alternativu přináší také využití americké hypotéky na konsolidaci. Pokud máte více nevýhodných úvěrů (např. spotřebitelské úvěry, kreditní karty, kontokorenty), které zatěžují váš rozpočet, může být „amerika“ řešením pro vás. Zůstane vám tak jen jedna splátka, zákonitě s nižší sazbou, díky níž se vám uleví.

Na co si dát pozor?

I když jí říkáme hypotéka, její parametry se v mnohém liší od účelové hypotéky – tedy té určené na bydlení. Zastavena musí být nemovitost která je určena k bydlení, nachází se na území ČR a je zapsaná v katastru nemovitostí. Zároveň je potřeba počítat s tím, že banky uvolní nižší procento z hodnoty nemovitosti. Zatímco u účelové půjčky banka poskytne financování až do výše 90 % ocenění, u „amerik“ je to zpravidla 70 % (ve výjimečných případech 75 %). To samé platí o stropu pro financování. Setkáme se s bankami, které vám půjčí pouze 2 miliony korun a jejich rozpětí se liší. Nejvyšší částka, kterou si můžete v České republice půjčit je aktuálně 12 milionů. Tyto stropy u klasické hypotéky neplatí.

Doba splatnosti může být taky klíčovým omezujícím faktorem, který vám sjednání hypotéky překazí. Většina banka má u „amerik“ splatnost do 70 let (výjimečně 72 nebo 75) a zároveň maximálně 20 let dohromady. Opět se tak liší od klasických hypoték, kde bývá splatnost až 30 let. Nejdelší splatnost má u „amerik“ na českém trhu jen jedna banka, a to 25 let.

Další bod, který vás může dostat do slepé uličky je možnost daňové úlevy. Americká hypotéka jakožto spotřebitelské financování není úvěr určený na bydlení, a tedy není možné si úroky odečíst z daní. Na to je tedy potřeba dát si pozor. Nejde to ani v případě, kdy jste podnikatel a hypotéku máte jako náklad na podnikání.

Jiná je situace v případě mimořádné splátky. Na tu se možnost ročního vkladu nad rámec řádné splátky vztahuje. I na „ameriku“ si tedy můžete ročně dát 1 Kč – 25 % bez dalších poplatků bance.

Pro koho je americká hypotéka vhodná?

Pokud potřebujete získat větší finanční obnos a máte k dispozici nemovitost, kterou můžete zastavit, pak by se vám mohla šiknout. Je to také dobrá volba, když chcete konsolidovat své stávající dluhy do jednoho úvěru s potenciálně nižší úrokovou sazbou. Využití má i v okamžiku, kdy chcete koupit nemovitost v zahraničí, což účelově české banky neumožňují.

 

Americká hypotéka představuje flexibilní a v mnoha případech finančně výhodnou možnost získání úvěru. Díky možnosti použít získané finanční prostředky na libovolný účel a díky nižším úrokovým sazbám může být tento typ úvěru přitažlivý pro široké spektrum lidí. Přesto je důležité pečlivě zvážit všechny aspekty a potenciální rizika spojená se zajištěním úvěru nemovitostí.

Abyste neměli pocit, že si v prostředí českého hypotečního trhu připadáte jako v přestřelce na divokém západě, doporučujeme obrátit se na hypotečního specialistu. Ti naši jsou vám k dispozici, ať už nosíte kolty proklatě nízko, nebo jste kovbojem jen ve svém srdci.

Hypoteční kalkulačka

VÝHODY
RÁDI VÁM POMŮŽEME S VYŘÍZENÍM HYPOTÉKY
Jan Škarban
Jan Škarban skarban@amj.cz 733 150 920
 • Svatava Barančicová

  Dobrý den, velice Vám děkuji za hladké provedení všemi peripetiemi sjednávání hypotéky. Nakonec to bylo rychlejší a díky Vám snazší, než jsem si na začátku dovedla představit. Až na drobný renonc s Komerční pojišťovnou, který se rychle vysvětlil a napravil, jsem byla velice spokojena s příjemným, rychlým a obětavým jednáním AJM finance, jmenovitě pana J. Škarbana. Mohu jedině doporučit, kdyby si někdo sjednával hypotéku. PhDr. Svatava Barančicová (Translated by Google) Hello, thank you very much for the smooth implementation of all the vicissitudes of negotiating a mortgage. In the end, it was faster and, thanks to you, easier than I could have imagined at the beginning. Except for a small renunciation with Komerční pojišťovna, which was quickly explained and rectified, I was very satisfied with the pleasant, quick and self-sacrificing actions of AJM finance, namely Mr. J. Škarban. I can only recommend it if someone is negotiating a mortgage. PhDr. Svatava Barančicová

  Zobrazit více
 • Jakub M Eichler

 • Jakub Ďuriš

  Spolupráca s AMJ bola profesionálna. Uľahčili mi celý proces vybavovania hypotéky, v budúcnosti ich určite znova oslovím. Diky

 • Bohuslav Lichnovský

  Absolutně nemohu doporučit. Lákají na výrazně nižší sazby, než které dokáží nabídnout. Se zdůvodněním, že tyto sazby jsou pro klienty s příjmem v EUR, a ani se nezeptají, zda má osoba příjem v EUR (mám). Dále doporučují banky, které nemají nejnižší úroky na trhu, se zdůvodněním, že ty ostatní jsou nějak špatné a chtějí za vše poplatek. Ale že existuje něco jako porovnání RPSN, o tom asi neslyšeli... Asi aby si toto obhájili, neřeknou Vám jen nabídky, ale nutí Vás si s nimi zavolat, tlačí na puštění kamery atd. Velmi nepříjemná zkušenost a ztráta času. Najděte si raději refinancování sami za lepších podmínek. (Translated by Google) Absolutely cannot recommend. They attract significantly lower rates than they can offer. Reasoning that these rates are for clients with an income in EUR and they don't even ask if the person has an income in EUR (I do). They also recommend banks that do not have the lowest interest rates on the market, with the justification that the others are somehow bad and want a fee for everything. But that there is such a thing as an APR comparison, they probably haven't heard about it... Probably in order to defend this, they don't just tell you offers, but force you to call them, pressure you to start the camera, etc. Very unpleasant experience and a waste of time. Better find refinancing yourself under better conditions.

  Zobrazit více
 • Andrea Zábojníková

  Byla jsem spokojená s prací paní Krčmářové. (Translated by Google) I was satisfied with the work of Mrs. Krčmářová.

 • František Vodák

  Paní či slečna Andrea Suchomelová je naprostá profesionálka, lidské , ale fundované jednání. Doporučuji. (Translated by Google) Mrs. or Miss Andrea Suchomelová is a complete professional, humane, but well-founded. I recommend.

 • Kveta Peterkova

  Spokojenost, velmi vstřícný přístup a odborné poradenství na míru dle mých požadavků. (Translated by Google) Satisfaction, a very accommodating approach and expert advice tailored to my requirements.