27 únor
2024
KATEGORIE NOVINKY

Hypotéky jako tajemná komnata vol. 2

Marie Texlerová
Napsal MARIE TEXLEROVÁ
Servírujeme další rozšířené hypoteční mýty, tentokrát do větší hloubky. Přemýšlíte o sjednání hypotéky? Čtěte článek Hypotéky jako tajemná komnata: Podléháte i vy mýtům, které o nich kolují? a nenechte si ujít ani ten dnešní. Tentokrát o dvou, možná ne tak běžných, přesto nezanedbatelných fámách.

V jednom z předchozích článků jsme společně rozebrali některé mýty o hypotékách. V dnešním pokračování se chceme posunout ještě o krok dál. Jako hypoteční specialisté se denně setkáváme s řadou otázek, nejasností a předsudků, které klientům komplikují orientaci na hypotečním trhu. Proto jsme se rozhodli věnovat dnešní povídání dalším mýtům a omylům, které mohou mít pro vaše rozhodování při porovnání hypoték zásadní význam. Připravte se na další dávku informací, které vám pomohou lépe pochopit, jak bankovní trh funguje, a jak se při sjednání hypotéky neztratit.

MÝTUS #5- Když o hypotéku požádám, dostanu ji

Přesvědčení, že žádost o hypotéku automaticky znamená její získání, je rozšířeným mýtem, který může vést ke zklamání. Realita procesu schvalování hypoték je mnohem složitější a zahrnuje řadu faktorů, které banky a finanční instituce pečlivě zvažují. Možná už jste o krok dál, a dokonce máte i poradce, který vám propočítal bonitu. Ale vyhráno ještě zdaleka není. Zlomit vaz vám může takzvaný prescoring. O co jde?

Prescoring je předběžné hodnocení žádosti bankou a kontrola vašich registrů. Banku zajímá splátková historie; kolik jste si půjčovali, jak často a jestli jste spláceli včas. Jistě si řeknete, že se vás toto téma netýká, ale smutnou pravdou je, že v tomto bodě končí plno žádostí.

Setkáváme se i s raritními případy, kdy se do registrů žadatel dostal omylem, protože si na jeho jméno vzal úvěr někdo jiný a pak ho nesplácel. Tam je ale obvykle po doložení příslušných dokladů například od Policie velká pravděpodobnost schválení. Nezapomínejte také na to, že příliš mnoho úvěrů, byť splácených, může být pro banku stopka. Anebo naopak úvěry od nebankovních institucí.

Nejistotě se ale v určitých případech můžete vyhnout. Máme na trhu banky, které umožňují schválit žadateli peníze na koupi nebo výstavbu nemovitosti ještě než si vůbec kýžený byt nebo domek vybere. Žádost tak podá bez stresu, že podepsal rezervační smlouvu nebo tlaku realitní kanceláře. A díky tomu má jistotu, že je pro banku OK.

MÝTUS #6- Do zástavy dávám vždy nemovitost, kterou kupuji

Občas se vynoří i tento méně častý mýtus, ale zde už bývají potenciální žadatelé informovanější. Do zástavy můžete poskytnout jakoukoli nemovitost nebo nemovitosti, které splňují kritéria banky; a to jak pro hodnotu, tak pro její vhodnost. Pro ilustraci pár příkladů. Byt v panelovém domě uprostřed Plzně bude banka chtít, pokud nebude doslova v dezolátním stavu. Naproti tomu, chatka v chatové osadě bez čísla evidenčního neprojde.

To samé platí o nemovitostech ve vyloučených lokalitách a hodně rozmýšlet se bude banka i v případě rozestavěné nezkolaudované stavby. U rozestavěných nemovitostí jsou ale situace, kdy je do zástavy dát lze a přístup bank se v tomto případě liší. Tam určitě doporučujeme konzultaci s hypotečním specialistou, který doporučí nejvhodnější postup.

Možnost dát do zástavy více nemovitostí nebo různé nemovitosti umožňuje také určitou flexibilitu. Díky tomu, že dáte bance zástavu s větší hodnotou, než je výše hypotéky, ušetříte vlastní zdroje, které pak můžete využít například pro investování. I tady ale pozor, banky se o zástavu mezi sebou nechtějí dělit. Pokud už tedy splácíte jednu hypotéku a zástavu byste chtěli znovu použít, budete muset financovat u té samé instituce.

 

Kolem hypoték vnímáme závoj nejasností, který může být pro mnohé žadatele zdrojem zbytečných obav a stresu. Proto pro vás rozkrýváme mýty a nahlížíme pod pokličku. Také si uvědomujeme, že při pohledu na složitost finančních trhů a neustálé změny v legislativě je důležité mít po svém boku někoho, kdo tomuto světu rozumí. Hypoteční specialista není jen průvodce, který vám pomůže najít nejlepší možnou nabídku, ale také parťák, který vás upozorní na úskalí a nástrahy celého procesu. A to zvlášť tehdy, pokud je to hypoteční specialista, který postupuje s rozumem a řídí se srdcem.

Hypoteční kalkulačka

VÝHODY
RÁDI VÁM POMŮŽEME S VYŘÍZENÍM HYPOTÉKY
Jan Škarban
Jan Škarban skarban@amj.cz 733 150 920
 • Svatava Barančicová

  Dobrý den, velice Vám děkuji za hladké provedení všemi peripetiemi sjednávání hypotéky. Nakonec to bylo rychlejší a díky Vám snazší, než jsem si na začátku dovedla představit. Až na drobný renonc s Komerční pojišťovnou, který se rychle vysvětlil a napravil, jsem byla velice spokojena s příjemným, rychlým a obětavým jednáním AJM finance, jmenovitě pana J. Škarbana. Mohu jedině doporučit, kdyby si někdo sjednával hypotéku. PhDr. Svatava Barančicová (Translated by Google) Hello, thank you very much for the smooth implementation of all the vicissitudes of negotiating a mortgage. In the end, it was faster and, thanks to you, easier than I could have imagined at the beginning. Except for a small renunciation with Komerční pojišťovna, which was quickly explained and rectified, I was very satisfied with the pleasant, quick and self-sacrificing actions of AJM finance, namely Mr. J. Škarban. I can only recommend it if someone is negotiating a mortgage. PhDr. Svatava Barančicová

  Zobrazit více
 • Jakub M Eichler

 • Jakub Ďuriš

  Spolupráca s AMJ bola profesionálna. Uľahčili mi celý proces vybavovania hypotéky, v budúcnosti ich určite znova oslovím. Diky

 • Bohuslav Lichnovský

  Absolutně nemohu doporučit. Lákají na výrazně nižší sazby, než které dokáží nabídnout. Se zdůvodněním, že tyto sazby jsou pro klienty s příjmem v EUR, a ani se nezeptají, zda má osoba příjem v EUR (mám). Dále doporučují banky, které nemají nejnižší úroky na trhu, se zdůvodněním, že ty ostatní jsou nějak špatné a chtějí za vše poplatek. Ale že existuje něco jako porovnání RPSN, o tom asi neslyšeli... Asi aby si toto obhájili, neřeknou Vám jen nabídky, ale nutí Vás si s nimi zavolat, tlačí na puštění kamery atd. Velmi nepříjemná zkušenost a ztráta času. Najděte si raději refinancování sami za lepších podmínek. (Translated by Google) Absolutely cannot recommend. They attract significantly lower rates than they can offer. Reasoning that these rates are for clients with an income in EUR and they don't even ask if the person has an income in EUR (I do). They also recommend banks that do not have the lowest interest rates on the market, with the justification that the others are somehow bad and want a fee for everything. But that there is such a thing as an APR comparison, they probably haven't heard about it... Probably in order to defend this, they don't just tell you offers, but force you to call them, pressure you to start the camera, etc. Very unpleasant experience and a waste of time. Better find refinancing yourself under better conditions.

  Zobrazit více
 • Andrea Zábojníková

  Byla jsem spokojená s prací paní Krčmářové. (Translated by Google) I was satisfied with the work of Mrs. Krčmářová.

 • František Vodák

  Paní či slečna Andrea Suchomelová je naprostá profesionálka, lidské , ale fundované jednání. Doporučuji. (Translated by Google) Mrs. or Miss Andrea Suchomelová is a complete professional, humane, but well-founded. I recommend.

 • Kveta Peterkova

  Spokojenost, velmi vstřícný přístup a odborné poradenství na míru dle mých požadavků. (Translated by Google) Satisfaction, a very accommodating approach and expert advice tailored to my requirements.