03 srpen
2022
KATEGORIE NOVINKY

Hypoteční e-Book: 6. Zajdu do své banky

Jolyon Mungenga,
Napsal JOLYON MUNGENGA,
Častou chybou je, že si lidé myslí, že nejlepší hypotéku dostanou ve své bance. Pravdou ale je, že jedinou výhodu, kterou tím ve většině případů získáte je, že nebudete muset dokládat výpisy z účtu, protože vaše banka je již má k dispozici.
Je třeba si uvědomit, že každá banka má svou vlastní metodiku, podle které se rozhoduje, zda vám úvěr poskytne, či nikoli. A nejde jen o samotné schválení, ale i o podmínky úvěru, které se také liší banka od banky. A pokud vezmeme v potaz počet bank, které jsou na českém trhu, tak máte přibližně 5% šanci na to, že zrovna ta vaše vám dá pro vás nejvýhodnější hypotéku.
Jak bylo již zmíněno výše, tak ani to, že vám vaše banka předschválí hypoteční úvěr v podstatě neznamená nic. Snad jen to, že víte orientačně, kolik by vám mohli půjčit.
Banky tvoří předschválené nabídky pouze na základě vašich obratů na účtu, ale neznají vaše registry, do těch mají právo nahlédnout až poté, co jim udělíte souhlas, a ten je vždy součástí žádosti o úvěr. A pokud máte více účtů, tak neznají ani vaše příjmy a výdaje. A i když máte jenom jeden účet, tak příjmy budete muset u většiny bank stejně ještě dokládat, takže není jisté, že vám je uznají.