11 březen
2022
KATEGORIE NOVINKY

Hypoteční e-Book: 4. Mám dost času

Jolyon Mungenga,
Napsal JOLYON MUNGENGA,
Častou chybou, kterou lidé dělají je, že si myslí, že na vyřízení hypotečního úvěru mají dostatek času. Možná je to i pod dojmem lákavých reklam, které slibují vyřízení hypotečního úvěru do 14 dní. Možné to je, ale nikdo vám nemůže slíbit, že se to skutečně stihne.

Procesů vyřízení hypotečního úvěru je 8 a pro splnění každého z nich je třeba udělat mnoho dalších dílčích úkonů. Z toho je tedy snad jasné, že vyřízení hypotečního úvěru není zcela jednoduchá záležitost a je třeba s tím začít včas.  

A navíc je v tomto procesu zapojena celá řada lidí- prodávající, realitní makléř, advokát, bankéř, schvalovatel, navrhovatel, odhadce, váš zaměstnavatel, úředníci na katastru, hypoteční poradce a vy sami. Může tam být i vaše účetní, úředníci na finančním úřadě a tím stále výčet všech možných osob nekončí. Je tedy důležité si uvědomit, že ne vždy všichni z nich spolupracují tak, jak by bylo potřeba, mohou onemocnět, odjed na dovolenou, nebo prostě jen udělat někde chybu.  

Řešte tedy hypoteční úvěr vždy s dostatečným předstihem alespoň 1,5 měsíce před termínem, kdy potřebujete čerpat hypoteční úvěr. Jak bylo již zmíněno, dá se to stihnout i za 2 týdny, ale je to vždy vykoupeno velkým stresem a rizikem, že se něco, nebo někdo zadrhne a hypotéka se nakonec včas nestihne.  

Zkušený hypoteční poradce by vám měl být schopen říct dopředu, jak dlouho daný případ bude dlouho trvat, protože každá hypotéka je různě náročná, což by on měl být schopen posoudit. A také by měl mít představu o tom, jak rychle je která banka v danou chvíli schopna hypoteční úvěr schválit. Liší se to banka od banky a má na to vliv i období, kdy zrovna budete o úvěr žádat. Pokud to bude v okamžiku, kdy je po hypotečních úvěrech velká poptávka, tak budou schválení bance trvat určitě mnohem déle.

PŘÍKLAD Z PRAXE

Pan Tomáš kupoval byt v Praze. Protože měl ale ve svém zaměstnání náročné období a byl si jistý tím, že hypotéku dostane, tak vyřizování hypotéky odkládal až na poslední chvíli. Když za námi přišel, měl již necelé 3 týdny do termínu pro čerpání. Dělali jsem maximum pro to, abychom hypoteční úvěr stihli, šli jsem pro to do banky, která dokáže udělat odhad nemovitosti online, abychom ušetřili čas s návštěvou a vypracováním odhadu odhadcem. Nakonec se nám podařilo vše vyřídit sice na poslední chvíli, ale včas.  Problém ale nastal, když pan Tomáš cestou za prodávajícím, kvůli podpisu zástavních smluv, tyto smlouvy ztratil. Obvykle by to nebyl až tak velký problém, banka by jen vyhotovila nové. Pro pana Tomáše, to ale problém byl, protože už nebyl dostatek času. A protože prodávající nebyl vstřícný a odmítl prodloužit termín pro uhrazení kupní ceny, tak se hypoteční úvěr nestihl načerpat a panu Tomášovi propadla rezervace ve výši 200 000 Kč.